„Várható, hogy minden szabad forintját fel fogja élni egy-egy önkormányzat”
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke szerint elképzelhető, hogy a nem kötelező önkormányzati feladatok finanszírozását jogszabállyal fogják megtiltani.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke szerint elképzelhető, hogy a nem kötelező önkormányzati feladatok finanszírozását jogszabállyal fogják megtiltani.
Elkezdték kiszámolni az önkormányzatok, hogyan kell megvágniuk a költségvetéseiket, ha kiesik az iparűzési adó fele. Sötét az összkép, az önként vállalt feladatokat akár ki is dobhatják, de abban bíznak, hogy a kormány nem hagy senkit sem csődbe menni.
Banki kölcsönökre szorulhatnak az önkormányzatok, mert az állami hitelkeret lehetősége kikerült a jövő évi büdzséből. Azok a települések járhatnak rosszul, ahol egy nagy cég fizeti az iparűzési adó nagy részét.
De ez az őszi önkormányzati választás eredményétől nagyban függ.
A Varga Mihály és Palkovics László nevével fémjelzett versenyképességi program a szétaprózódott iskolai felső tagozatok 2022-től induló összevonásával számol, addigra már az iskolabusz-hálózat is működhet. A hozzáértők szerint 120 tanuló alatt nem gazdaságos egy iskolát fönntartani, kérdés, a kormány hol húzza meg a határt.
Sorozatban a harmadik állami program születik meg a vidék fejlesztésére. A politikusok célja minden esetben ugyanaz: elérni, hogy az emberek a falvakban maradjanak vagy oda költözzenek. A tervezésnél azonban eddig egyetlen esetben sem jutottak túl. A településvezetők szerint nem is igen akarnak.
Visszavenné az iskolák üzemeltetését, és földadót vetne ki a nem helyben gazdálkodó termőföld-tulajdonosokra Schmidt Jenő, Tab fideszes polgármestere, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke. Interjú.
Csak az állami pénzbeszedési metódus igazán kidolgozott, de egy sor strukturális és tulajdonszerkezeti kérdés még egyáltalán nem tisztázott a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő április 1-jével tervezett beindításával kapcsolatosan. Például az állami szemétholdig működési jogszabálya sincs kész.
Jelentős feszültségeket generált a polgármesteri bérek drasztikus csökkentése, ami miatt a Fidesz most megengedné a kistelepülési polgármestereknek, hogy így-úgy kiegészítsék a közmunkásokét alig meghaladó fizetésüket. A települési érdekvédelmi szervezetek elhibázottnak tartják az irányt, a hvg.hu viszont talált vőfélyt, evangélikus könyvkiadót és nyomdászt is, akik a polgármesterségük mellett szabadon űzhetik az ipart.
Schmidt Jenő, Tab fideszes polgármestere szerint az Emminek fogalma sincs arról, mi folyik vidéken, és le kéne végre számolni azzal a hozzáállással, hogy van a "felelős állam" és a "felelőtlen önkormányzatok".
Továbbra is titokban maradnak azoknak a játszótér-építési pályázatoknak az adatai, amelyek alapján 145 település szabálytalanul juthatott hozzá összesen 1,5 milliárd forint uniós támogatáshoz. Az adatok megismeréséért folytatott pert az LMP-s Sallai R. Benedek első fokon szerdán elveszítette. Az viszont eldőlt, hogy a Miniszterelnökség visszagyűjti a Brüsszel által visszakövetelt pénzeket, aminek a befizetésére a múlt héten 15 napot kaptak az érintett önkormányzatok. Akad köztük olyan, ahol csak pár százezer forint maradna ezután a kasszában.
A közművek hatósági árszabályozásával és a cégek nonprofittá tételével nem marad pénz az egyéb kiadásokra, ezért az önkormányzatok nagyobb beleszólást szeretnének az árképzésbe. Ha az önkormányzati cégek a piaci ár alatt adják az energiát, valamiből pótolni kell a különbözetet, amivel a lakosság járhat rosszul.
A kedvezőbb számítási szabályok miatt ugyan emelkedik jövőre a bölcsődék állami támogatása, de még így is lehet mintegy 30 százalékos forráshiány, amit továbbra is az önkormányzatoknak kell majd pótolni – írja a Világgazdaság pénteki számában.
A parlament által hétfőn elfogadott módosító javaslat alapján az önkormányzatok által folyósított rendszeres szociális segély és a rászoruló gyermeknek járó kedvezmény esetében kerülhet sor a jelenlegi pénzbeli támogatás részben utalvány formájában történő folyósítására. A szakértők és az ellenzék nagy része szkeptikus az új rendszerrel kapcsolatban.
Schmidt Jenő szerint amennyiben a kormány úgy tervezi átalakítani a köz- és az államigazgatást, hogy az önkormányzatoktól elvitt feladatok egy részére is igényt tart, akkor a hiteleket is viheti magával. Úgy véli, a kormánynak le kellene ülnie a bankokkal tárgyalni.